Çarşamba, 01 16th

Salı, 06 Mart 2018 11:07

MADDE BAĞIMLILIĞI VE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARIMIZ

BASIN AÇIKLAMASI
KONU: MADDE BAĞIMLILIĞI VE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE
“UYUŞTURUCU SORUNSA; ÇARE VAR !”

Ölüm haberleriyle kamuoyunda yankı bulan ve mücadeleye rağmen kullanım oranları giderek artan  uyuşturucu maddeler ve madde bağımlılığı en can yakıcı sorun halini almıştır.

Gün geçmiyor ki, ülkemizin herhangi bir yerinden gözü yaşlı bir anne veya yüreği yanık bir baba ilgili kurumları arayıp bağımlı yavrusu için yardım istemesin! Bağımlılıkla mücadele tek bir kurum veya merciinin işi değildir. Kamu, özel sektör ve sivil toplum örgütleri gibi birçok paydaşın çabalarını ortaya koyması gerekir.

Uyuşturucu madde kullanımının ilçemizde, ülkemizde ve dünyada son zamanlarda giderek yaygınlık kazandığı yapılan araştırmaların gösterdiği bir gerçektir. Dünyada 180 milyon insan uyuşturucu kullanmakta ülkemizde ise en az bir kere kullananların oranı yüzde 2.7 şeklindedir. Bu artışın sebepleri ve bununla mücadele için yapılacaklar aslında hepimizin ortak meselesidir. Çünkü aynı hayatı, aynı ülkeyi, aynı sokakları paylaşıyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz.

Tarihî ve kültürel kökleri hala canlı olan, mensup olduğu ahlakî değerleri bir şekilde korumayı başarmış bir Türkiye’nin, geleceği olan gençlerini de koruması elzemdir. Bizim hala gidilecek yolumuz, tükenmemiş umudumuz, gerçekleştirilecek ideallerimiz var…

Aile eğitimi, okul temelli çalışmalar, tedavi, sivil toplum kapasitesini geliştirme ve medya kampanyaları bu hususta daha fazla yaygınlaştırılmalıdır.

Bu konuda aktif rol oynayan Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) 2008 yılında Yavuz Tufan Koçak başkanlığında İstanbul’da kurulmuş bir dernektir. Ekonomik imkansızlıklardan dolayı 2009’da kapanmak zorunda kalan dernek, 2013 yılında İstanbul merkezli olarak tekrar kurulmuştur. 2016 yılında merkezini Antalya’ya taşıyan AYBUDER, halen Antalya - Duacı’ da çalışmalarına devam etmektedir. 2018 yılında da Bitlis - Tatvan temsilciğini M. Fatih Yüzügüler öncülüğünde açmıştır.

Tatvan Belediye Başkanlığı ile Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği (AYBUDER) arasında imzalamış olduğumuz işbirliği protokolü sayesinde madde bağımlılarının iyileşme sürecine destek olmak için bireysel rehberlik çalışmaları ve grup destek toplantıları gerçekleştirmeye çalışacağız.

Tatvan Belediye Başkanlığımız ve Derneğimiz (AYBUDER) arasında imzalanan protokol gereği hedefimiz;

 • Fiziksel olarak; Ayıklığı,
 • Duygusal olarak; Hayatla baş edebilme yeteneğini,
 • Kişisel olarak; Huzurlu ve ayık bir yaşamı,
 • Toplumsal olarak; Ülkesine faydalı bir gençliğin yetiştirilmesini hedefler.
 • Yine aynı şekilde AYBUDER; İyileşme ve normalleşme sürecinde tedavi olarak 12 adımlı iyileşme modelini kullanır.
 • Bağımlılara; “Ben yapabildiysem, sen de yapabilirsin” mesajını vermeyi,
 • Bağımlı Ailelerine; “Aile değişimi ile bu hastalığın bir çözümü olduğu” mesajını vermeyi,
 • Kamu Kurumlarına; Oluşturulacak protokoller ile, bu problemin çözümüne sivil bir destek sunmayı,
 • Sivil Toplum Kuruluşlarına; Oluşturulacak protokoller ile işbirlikleri yapmayı ve deneyimlerimizi paylaşmayı,
 • Eğitim Kurumları ve Üniversiteler; Oluşturulacak projeler ile madde bağımlılığı alanında seminerler, eğitimler ve toplantılar düzenlemeyi,
 • Basın; Basın bültenleri hazırlayıp, basın aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirmeyi, sosyal medyayı etkili kullanmaya çalışarak bu konuda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz.

Tatvan Belediye Başkanlığı olarak konu ile ilgili belediye ek hizmet binasında derneğimize tahsis ettiğimiz ofis ile maddi ve manevi destekleri aracılığıyla;

 • Madde bağımlılarının iyileşme sürecine destek olmak için bireysel rehberlik çalışmaları ve grup destek toplantıları gerçekleştirilecektir.
 • Bağımlılıkla ilgili toplumda farkındalık oluşturmak için eğitimler ve seminerler düzenlenecektir.
 • Bağımlı yakınlarına bağımlılık konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak ve yaşadıkları süreçte onların da birbirlerine destek olabilmeleri için gerekli ortamı sağlanarak onlarla da destek toplantıları gerçekleştirecektir.
 • Bağımlı kişilerle birlikte uyum çalışmaları (Tiyatro, sinema gibi sosyal aktiviteler vb.) gerçekleştirilecektir.

Gençlerimizi ölüme, yokluğa sürükleyen ve sosyal, bedensel, ruhsal tahribata yol açan madde bağımlılığına karşı bir kez daha “Uyuşturucu Sorunsa; Çare Var!” diyoruz.

Siz değerli basın mensuplarına ve uyuşturucu maddeden kurtulmuş gençler, bu noktada gayret sarf eden derneğimiz AYBUDER ve  M. Fatih Yüzügüler kardeşimize şahsım adına bir kez daha teşekkür ediyorum.      

                                                                                                                   Fettah AKSOY

                                                                                                          Tatvan Belediye Başkanı

 

 

 

M. Fatih Yüzügüler Kimdir?

Ben Tatvanlıyım. Burada doğdum, burada büyüdüm. 26 yaşındayım. Eroin ve metamfetamin bağımlısıydım. 10 yılı aşkın madde bağımlılığı geçmişim oldu. Üniversiteyi kazandım fakat kazandığım makine mühendisliği bölümünü uyuşturucu yüzünden yarıda bıraktım. Evlendim hem de kaçırarak ama sonra eşim de benimle birlikte uyuşturucu kullanmaya başladı. Hatta uyuşturucu yüzünden 2 defa düşük yaptı. Evimiz vardı sattık, kendi şirketimiz vardı batırdık, şehir değiştirdik, şoförlük yaptığım minibüsü sattım. Eşim 2 defa intihar etti. Eşimle ne yaparsak yapalım başarılı olamıyorduk.
Artık ölümü kabullenmiştik. Ailemizi, işimizi, okulumuzu, evimizi, her şeyimizi kaybetmiştik. Sokaklarda, camilerde, hastanelerde, apartmanlarda yatmaya başladık. Uyuşturucu ticareti yapanların elemanları da olmuştuk artık. Kurtulabileceğimize inancımız kalmamıştı. Uyuşturucu yüzünden, yaşamadığımız acı kalmamıştı ve her şeyimizi kaybetmiştik. En son; eşimin kafasına silahı dayayıp önce onu sonra kendimi öldürmeyi düşündüm ama yapamadım. Sonra Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği ile tanıştım. Orada bu hastalıkla nasıl mücadele edebileceğimi öğrendim.
Çok şükür bir buçuk yıldır hiçbir şey kullanmıyorum. Bu konuda acı çeken insanlara hizmet edebilmek için sosyal hizmetler okuyorum. Yarım kalan üniversiteme devam ediyorum. Eşimin de durumu iyi.
Geçmişte yaşadıklarımızı anlatan bir kitap yazıyorum. Şimdi Ayık Yaşamda Buluşalım Derneği’nin Bitlis/Tatvan şubesinin sorumlusuyum. Başkalarının canı yanmaması için onlara yardım etmeyi ömrüm yetene kadar hayat amacı edindim. Şu anda bağımlılara ve ailelerine danışmanlık yapıyorum.
İnşallah imkanlar arttıkça daha fazla insana hizmet etmeyi düşünüyorum. Bu konuda bana ve derneğimize desteklerini esirgemeyen Tatvan Belediye Başkanı Sayın Fettah Aksoy’a teşekkür ediyorum.

 

Okunma 727 defa Son Düzenlenme Salı, 06 Mart 2018 11:22

İletişim

 • Adres: Tuğ Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Hükümet Sokak Tatvan Belediyesi Merkez Tatvan / BİTLİS
 • Tel: (0 434) 827 52 00
 • Fax: (0 434) 827 52 12
Buradasınız: Anasayfa GÜNCEL Haberler MADDE BAĞIMLILIĞI VE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARIMIZ