Salı, 03 26th

Cumartesi, 03 Mart 2018 20:15

Tatvan'da Aralarında Husumet Olan Kaçmaz ve Taş Aileleri Barıştırıldı

Tatvan’da husumetli olan iki aile ilçenin ileri gelenlerinin araya girmesiyle barıştırıldı.

Tatvan’da geçen yıl bir kişinin ölümüne neden olan kavga sonucunda Kaçmaz ve Taş aileleri arasında başlayan kan davası Tatvan’ın önde gelen isimlerinin girişimleri ile husumet bugün düzenlenen barış töreniyle son buldu.  

İlçedeki özel bir otelin konferans salonunda dualar ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan barış töreni sonucunda husumetli Taş ve Kaçmaz ailesinin bireyleri bir birleriyle kucaklaşarak barıştı. 

Barışın kalıcı ve hayırlı olmasını dileyen Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, “İlimizde sosyal bir kangren olan ve yıllardır süren bu tür problemlerin düzeltilmesi konusunda gösterilen ilgi ve alaka şunu gösteriyor ki buna susamışız, buna çok ihtiyacımız var. Bu tatil gününde kendinden fedakarlık ederek bu konunun çözümü için burada bulunan tüm arkadaşlarımıza katılımından dolayı teşekkür ediyorum. Ortadoğu coğrafyasına baktığımız zaman aralarımıza birilerinin nifaklar sokarak bizi bir araya getirme noktasında da nasıl bir strateji yürüttüklerini görüyoruz. Yerelde de bizim bunları yaşamamamız ve şeytanı sevindirmememiz lazım. Bizim yiğitlerimiz ve kahramanlarımız ülkemizin huzuru için ve güvenliğimiz için mücadele verirken, bizim de yerelde bu tip sosyal problemleri halletmemiz noktasında elimizi taşın altına koymamız lazım. Allah rızası için, dinimiz için bu tür konularda herkesin fedakar olması lazım.” diye konuştu. 

Son zamanlarda ilçemizde husumetli olan üç ailenin barışmasına vesile olduklarını belirten, Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy ise, “Her iki aile arasında kalıcı bir barış sağlandı. Bu bizleri gerçekten mutlu etti. İnşallah bu barış, tüm husumetlerin ortadan kalkmasına vesile olur. Vatandaşlarımızın kardeşçe ve dostça bir arada olmasını arzuluyoruz. Biz idareciler bunu sağlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyor ve göstermeye devam edeceğiz. Bu barışa vesile olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. 

Kaçmaz ve Taş aileleri arasındaki husumetin son bulması için girişimde bulunarak barış törenine öncülük eden Tatvan Belediyesi Eski Başkanı Süleyman Kara ise “Bizleri kırmayıp barıştan yana duran iki tarafa da teşekkür ediyoruz. Rabbim tüm milletimizi beladan, şer’den fenalıktan uzak tutsun inşallah. Bu barış iki aileye de tüm halkımıza da hayırlı olsun inşallah.’ dedi.  

Düzenlenen barış törenine Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Tatvan Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, ailelerin barışmasına arabulucu olan Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, Tatvan Belediyesi Eski Başkanı Süleyman Kara, Ahlat Belediye Başkanı A. Mümtaz Çoban, AK Parti Bitlis İl Başkanı Nesrullah Tanğlay, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Başkanı Bilal Dağdağan, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kanaat önderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Okunma 661 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 03 Mart 2018 20:54

Resim Galerisi

İletişim

  • Adres: Tuğ Mahallesi Cumhuriyet Caddesi Hükümet Sokak Tatvan Belediyesi Merkez Tatvan / BİTLİS
  • Tel: (0 434) 827 52 00
  • Fax: (0 434) 827 52 12
Buradasınız: Anasayfa GÜNCEL Haberler Tatvan'da Aralarında Husumet Olan Kaçmaz ve Taş Aileleri Barıştırıldı